Movie inspo: Yves Saint Laurent a jeho genialita, masivní úspěch či boj s démony

3
644
Barcelona, Spain - November 6, 2012: Person walks by Yves Saint Laurent fashion shop in Barcelona. YSL is a famous luxury fashion brand founded in 1962. It had 473 million EUR revenue in 2012.

,,Vždycky jsem věřil, že móda neexistuje jen proto, aby ženy zkrášlovala. Ale i proto, aby jim dodala odvahu a sebevědomí,“ řekl muž, který nás první oblékl do pánského smokingu, narušil trend úzkého pasu a osvobodil ženské tělo v průhledném mušelinu.

Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent nebo Yves Saint Laurent, jak tohoto velikána zná celý svět
Yvesova genialita a masivní úspěch jeho samostatné tvorby je poznamenána bojem s vlastními démony
Nejdramatičtější roky života návrháře (1965 – 1976) velmi citlivě a artově zároveň zachycuje film režiséra Bertranda Bonella
Saint Laurent (2014)

Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent nebo Yves Saint Laurent, jak tohoto velikána zná celý svět, by letos oslavil 85. narozeniny. Jeho silný odkaz a styl rezonuje dodnes a stává se inspirací designérských kolekcí i pro rok 2021.

Navzdory jeho pochybnostem o vlastním talentu Saint Laurent úspěšně šokoval a ovládal módní scénu několik dekád. Definoval image moderní ženy, když z pánského obleku vytvořil ženské šaty. Zavedl nové prvky jako safari košile, krajkové šaty a v průhledných halenkach jako první odhalil ženská prsa. Jeho genialita neměla hranic a jeho životní příběh stále svádí k nezodpovězeným otázkám.

Sám sebou
Yvesovo dětství bylo úzce spjato s alžírským městem Oran, kde vyrostl spolu s jeho dvěma sestrami. Už jako malý kluk vystřihoval složité papírové návrhy pro své první kartonové modelky. Jako syn ředitele pojišťovací společnosti navštěvoval soukromou chlapeckou církevní školu, kde se však pro svou křehkost a odlišnost stával častým terčem šikany. Dlouholeté osočování ze strany spolužáků nesl těžko, ale ani to ho neodradilo od velkého snu – stát se slavným návrhářem s vlastním módním salonem v Paříži. Už jako šestnáctiletý opustil školu a rozhodl se zúčastnit soutěže pro mladé designéry, kam poslal své tři nákresy. Podařilo se mu zvítězit ao něco později v téže soutěži dokonce poráží i neméně talentovaného Karla Lagerfelda. Tehdejšího ředitele Vogue Michela de Brunhoffa Yvesovy návrhy natolik nadchly, že je okamžitě ukázal Christianu Diorovi. A tak jako sedmnáctiletá v doprovodu matky Lucienne navštívila Paříž a už v roce 1955 ho Dior angažoval za svého prvního asistenta.

Splnění snu
Pro mladého Laurenta byla práce u jedné z největších legend tehdejšího módního světa naprostým naplněním. Dior ho fascinoval. „Nemohl jsem před ním ani mluvit. Naučil mě základy mého umění,“ jak později sám vzpomínal. V roce 1957 Christian Dior na dovolené v Itálii nečekaně umírá. Slavný módní dům stojí před finančním krachem a jeho novým uměleckým ředitelem se ještě jako jedenadvacetiletý stává Yves Saint Laurent. Monsignor Dior si jej sám před smrtí vybral jako svého nástupce a potvrdil tak souzvuk jejich osobností. Oba pocházeli z majetných rodin, oba formoval silný vztah k matkám a módě, milovali umění, vyhledávali intelektuální společnost a oba zakusili úskalí odlišné orientace. Mladý ředitel přichází s novou jarní kolekcí 1958 s názvem Trapeze. Okamžitě se stává obrovským hitem a pařížský tisk nešetří chválou na vycházející hvězdu módního nebe. Do Diorovy haute couture se Yvesovi podařilo vložit více pružnosti a ležérnosti, ale se stejnou elegancí a precizností jeho velkého učitele.

Venice, Italy – July 3, 2021: facade of haute couture shop Saint Laurent in the Quarter San Marco in Venice.

Módní přehlídka nové kolekce ovšem není potvrzením toho, že Yves Saint Laurent je mužem na správném místě a že má na to vést tak obrovský a slavný módní dům. Díky ní se však seznamuje se svým osudovým partnerem Pierrem Bergé. Ten se stává nejen jeho celoživotní láskou, ale také budoucím obchodním společníkem, o tři roky později při založení samostatné značky.

Závan změn
V další Saint Laurentově tvorbě pro značku Dior se začínají naplno projevovat rozdíly jeho předchůdce a mladého inovátora, který toužil přinést spirit ulice do vysoké módy. Jeho podzimní kolekce nebyla přijata s nadšením a následující ve stylu dnes již ikonického „beatlooku“ zcela zdrvila negativní kritika médií. Samozřejmě, ne všechna klientela se nechala ovlivnit tiskem a rok po úspěšné Saint

Předchozí článekValentýnské tipy na dárek: Sexy vůně pro muže, které probudí jeho mužský aspekt
Další článekCHANEL Backstage Haute Couture SS 2022: Detaily ze zákulisí a celebrity z tvz. CHANEL rodiny